This page is also available in Italiano Italiano, English English, Srpski Srpski, Español Español, български български, Magyar Magyar

Vienas geriausių būdų palaikyti sklandžią nėštumo eigą – sveika ir subalansuota mityba. Vis dėlto, net ir tuomet gali būti sudėtinga gauti rekomenduojamas visų vitaminų bei maistinių medžiagų paros normas. Todėl daugelis gydytojų pataria nėščiosioms papildyti savo mitybą kokybiškais prenatalinių vitaminų deriniais.

 

Nėščiosioms skirti papildai gali būti geras būdas įtraukti gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų į Jūsų kasdienę mitybą. Vitaminai ir mineralai yra būtini sveikam vaikelio vystymuisi, taip pat ir Jūsų pačios fizinei sveikatai. Augantis vaikelis naudoja Jūsų resursus, kuriuos turite atstatyti, kad būtumėte sveika viso nėštumo metu ir pasiruoštumėte gimdymui.

Nėštumo metu Jūsų organizmui reikia didesnio kiekio tam tikrų vitaminų bei mineralų, ypač šių: geležis, folio rūgštis, DHR (omega-3 riebalų rūgštis). Vitaminai nėščiosioms šį poreikį tenkina. Yra tiek receptinių, tiek nereceptinių preparatų. Kai kuriose vitaminų formuluotėse būna pridėta DHR, arba galite atskirai gerti žuvies taukų kapsules, arba du kartus per savaitę valgyti žuvies (išskyrus šias žuvų rūšis, kurių nėščiosioms ir žindyvėms valgyti nerekomenduojama: ryklys, kardžuvė, atlantinė karališkoji skumbrė, cigarinis ešerys).

Jei renkatės papildyti mitybą prenataliniais vitaminais, užfiksuokite, kokį jų kiekį suvartojate kasdien ir pasitarkite dėl dozavimo su savo gydytoju.

Ankstyvosios nėštumo savaitės yra daugiausiai lemiančios vaisiaus vystymąsi. Taigi kuo anksčiau nėštumo metu pradėsite gerti specialius vitaminus, tuo geriau. Jei planuojate pastoti ar ką tik sužinojote, kad laukiatės, iškart pasitarkite su gydytoju, kuris vitaminų derinys Jums tinkamiausias. Nėštumo metu Jūsų geležies poreikis išauga iki 27 miligramų, o folinės rūgšties poreikis – iki 600 mikrogramų per parą. Kalcio rekomenduojama paros norma (RPN) išlieka tokia pati (1000 miligramų) 19-os metų amžiaus ir vyresnėms moterims, nors kai kurie gydytojai vis dėlto pataria papildomai apsidrausti ir padidinti suvartojamo kalcio kiekį. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos nurodo, kad besilaukiančios ir žindančios moterys kasdien turėtų gauti vidutiniškai 200 mg (arba daugiau) DHR – dokozaheksaeno rūgšties, kurios galite gauti valgydama žuvį arba gerdama žuvų taukus. DHR užtikrina sklandų vaikelio smegenų vystymąsi.

Rinkoje yra įvairių nėščiosioms skirtų vitaminų, bet pagrindinis kriterijus, į kurį dėmesį atkreipia daugelis akušerių ir ginekologų – kad papilduose būtų 800 mikrogramų folio rūgšties. Svarbu nėštumo metu nevartoti kitokių maisto papildų, nebent jų vartojimą rekomenduoja kvalifikuotas gydytojas.

Atminkite, kad nėščiosioms skirti vitaminai tik papildo sveiką mitybą, bet nėra jos pakaitalas.

Remember, prenatal vitamins are a complement to a healthy diet, not a substitute for good nutrition. 

Remiantis Amerikos Akušerių ir ginekologų kongreso rekomendacijomis, besilaukiančios moters mitybą turi sudaryti įvairus maistas, kuriame visų būtų šių maistinių medžiagų:

 • Baltymai
 • Angliavandeniai
 • Vitaminai
 • Mineralai
 • Riebalai

Iš maisto produktų turite gauti visų reikiamų maistinių medžiagų ir vitaminų, kurie užtikrins sveiką nėštumą ir Jūsų vaikelio vystymąsi.

Informuokite savo gydytoją apie visus maisto papildus, kuriuos vartojate.

Toliau pateikiame išsamų rekomenduojamų mikroelementų sąrašą, parengtą pagal Medicinos instituto Maisto tarybos (Food and Nutrition Board , FNB) informaciją. Galite vadovautis šiuo sąrašu, besirinkdama vitaminus nėščiosioms.

 • Vitaminas A: vitaminas A dalyvauja genų raiškos reguliavime, augimo, vystymosi, ląstelių dalijimosi procesuose, jis svarbus regėjimui bei imunitetui. Retinoidai – tam tikri vitamino A pavidalai – yra gyvybiškai svarbūs embriono ir vaisiaus vystymuisi, įskaitant vaisiaus akių, ausų, galūnių bei širdies formavimąsi.

 

 • Vitaminų B kompleksas: vitaminai B yra tiaminas (B1), riboflavinas (B2), niacinas (B3), pantoteno rūgštis (B5), biotinas (B7), piridoksinas (B6), folatas (B9) ir kobalaminas (B12). Tai vieni svarbiausių vitaminų, kuriais nėštumo metu reikia apsirūpinti papildomai. Visi B grupės vitaminai svarbūs, tačiau folatas yra sąrašo viršuje, nes šis vitaminas svarbus raudonųjų kraujo kūnelių, baltymų bei DNR formavimuisi. Be to, kad folatas yra gyvybiškai svarbus sveikam vaikelio vystymuisi, daugybė mokslinių tyrimų įrodė šio vitamino svarbą, apsaugant nuo apsigimimų. Pirmenybę reiktų teikti natūraliam folatui, o ne folio rūgščiai, kuri yra sintetinė folato forma, randama daugelyje maisto papildų ir praturtintuose maisto produktuose. B grupės vitaminų trūkumas nėštumo metu gali sukelti vaisiaus apsigimimus ir įvairius negalavimus pačiai nėščiajai, pavyzdžiui: plaukų slinkimas, anemija, virškinimo sutrikimai, susilpnėjęs imuninis atsakas, nuovargis ir silpnumas.

 

 • Vitaminai C ir E: vitaminas C bei vitaminas E yra du antioksidantai, svarbūs kolageno formavimuisi. Kolagenas – struktūrinis baltymas, aptinkamas kremzlėse, sausgyslėse, kauluose, odoje. Veikdami kaip antioksidantai, šie vitaminai palaiko sveiką imuninę sistemą ir saugo ląsteles nuo oksidacinio streso.

 

 • Vitaminas D: vitaminas D labiausiai žinomas dėl jo paskirties palaikyti sveikus kaulus, tačiau šis vitaminas atlieka ir daugybę kitų vaidmenų, saugodamas Jus nuo įvairių susirgimų. Vitamino D kiekis kraujyje veikia nėščiosios kraujospūdį, nuotaiką, smegenų funkcijas bei imunitetą. Todėl pakankamas vitamino D kiekis būtinas mamos ir vaisiaus sveikatai. Geri vitamino D šaltiniai: riebi žuvis (pavyzdžiui, lašiša), pienas, vitaminu D praturtinti dribsniai.

 

 • Folio rūgštis: folio rūgštis – tai B grupės vitaminas, kurio reikia kiekvienai Jūsų kūno ląstelei, kad ši galėtų vystytis ir augti sveika. Folio rūgšties vartojimas prieš pastojant ir nėštumo pradžioje gali apsaugoti nuo galvos ir stuburo smegenų apsigimimo, vadinamo nervinio vamzdelio raidos defektu (spina bifida). Keletas mokslinių tyrimų parodė, kad folio rūgštis taip pat gali apsaugoti nuo įgimtų širdies defektų bei lūpos ir gomurio nesuaugimo (vadinamoji „kiškio lūpa“). Maistas, kuris būna praturtintas pridėtine folio rūgštimi: duona, pusryčių dribsniai, kukurūzų miltai, miltai, baltieji ryžiai, makaronai; produktai iš kukurūzų miltų tešlos (angl. corn masa), pavyzdžiui: tortilijos, taco, tamale, pupusa. Taip pat folio rūgšties galima gauti iš kai kurių vaisių ir daržovių. Natūraliai maiste esanti folio rūgštis vadinama folatu. Geri folato šaltiniai: žaliosios lapinės daržovės, pavyzdžiui, špinatai, brokoliai; lęšiai ir pupos, apelsinų sultys.

 

 • Kalcis:mitybos papildymas kalciu palaiko vaikelio kaulų vystymąsi ir tuo pat metu apsaugo motiną nuo kaulų masės praradimo, kol ji nešioja vaikelį įsčiose. Taip pat žinoma, kad kalcis palaiko kraujo apytakos, nervų bei raumenų sistemų funkcijas. Geri kalcio šaltiniai: pienas, sūris, jogurtas, brokoliai ir lapiniai kopūstai, taip pat apelsinų sultys su pridėtiniu kalciu.

 

 • Geležis:geležies poreikis nėštumo metu ženkliai išauga. Šis mikroelementas reikalingas daugybei biologinių funkcijų, o labiausiai – palaikyti vaisiaus ir placentos augimą bei vystymąsi nėštumo metu. Be to, geležies reikia daugiau, nes padidėja raudonųjų kraujo kūnelių skaičius, kad būtų efektyviau pernešamas deguonis. Geležies trūkumas – dažniausia nėščiųjų anemijos priežastis. Todėl papildyti savo mitybą geležimi yra labai svarbu.Taip pat geležies galima gauti su maisto produktais. Geri geležies šaltiniai: liesa mėsa, paukštiena, jūrų gėrybės; žaliosios lapinės daržovės, pupos, riešutai, razinos ir džiovinti vaisiai; taip pat duona ir makaronai su pridėtine geležimi.

 

 • Jodas: pakankamas jodo kiekis reikalingas motinos skydliaukės hormonų gamybai. Skydliaukės hormonai būtini centrinės nervų sistemos skaidulų mielinizacijai ir sveikam vaisiaus smegenų vystymuisi. Tyrimai parodė, kad dėl jodo deficito kilusi nepakankama skydliaukės hormonų gamyba gali lemti neatstatomą žalą vaisiaus smegenims, persileidimus, negyvagimystę ir įvairius apsigimimus. Geri jodo šaltiniai: žuvis, pienas, sūris, jogurtas; jodu papildyti dribsniai ir duona; joduota druska.

 

 • Magnis, natris ir kalis: elektrolitai yra cheminės medžiagos, palaikančios organizmo aprūpinimą vandeniu – tai būtina įvairiausioms funkcijoms, įskaitant nervinio impulso perdavimą ir raumenų judesius. Ko gero, pats svarbiausias elektrolitas, kurio papildomai reikia nėštumo metu  – magnis. Jis reikalingas sveikam vaisiaus vystymuisi, palaiko smegenų aprūpinimą krauju.

 

 • Cinkas: dėl spartaus ląstelių augimo nėščiosios dažnai patiria cinko deficitą, todėl mitybos papildymas cinku yra būtinas. Cinko trūkumas nėštumo metu siejamas su įvairiais sutrikimais, įskaitant šiuos: mažas naujagimio svoris, priešlaikinis gimdymas, gimdymo komplikacijos.

 

 • Cholino bitartratas: organizmas geba pats sintetinti nedidelius kiekius cholino, tačiau geros sveikatos būklės palaikymui cholino reikia gauti papildomai su maistu. Cholinas yra gyvybiškai svarbus embriono ir vaisiaus smegenų vystymuisi, sveikam motinos kepenų ir placentos funkcionavimui. Nėštumo ir žindymo metu motina natūraliai perduoda didelį kiekį cholino: vaisiui – per placentą, naujagimiui – su krūties pienu. Taigi motinai reikia papildyti savo pačios rezervus. Papildų nėščiosioms vartojimas padeda apsirūpinti pakankamu cholino kiekiu nėštumo ir žindymo metu.