This page is also available in Italiano Italiano, English English, Srpski Srpski, Ελληνικά Ελληνικά, Español Español, български български, Magyar Magyar

Veikiausiai, Jums 9-oji nėštumo savaitė ženkliai nesiskiria nuo 8-osios. Tačiau Jūsų vaikelis per šį laiką jau beveik pilnai išsivystė iki miniatiūrinio žmogučio ir yra pasiruošęs augti toliau.

 

Ar kartais pasvarstote, kokios spalvos bus vaikelio akys? Ši spalva ima atsirasti jau dabar. Vaisius jau turi ir akių vokus. Nuostabu, kad ant jo liežuvio formuojasi skonio jutimo svogūnėliai. Būdamas devynerių savaičių amžiaus, Jūsų vaisius yra išaugęs iki maždaug 22 milimetrų ūgio.

Šią savaitę pradeda formuotis lytiniai organai bei kai kurie kiti esminiai organai: kasa, tulžies pūslė. Šiuo metu vaisius yra dvigubai paūgėjęs, o jo galva, sudaranti apie pusę viso kūnelio ilgio, yra palenkta žemyn, link krūtinės.

Ima formuotis kaulai ir kremzlės, auga rankytės ir kojytės, susidaro rankų ir kojų piršteliai. Žarnynas iš virkštelės zonos pajuda gilyn į pilvo ertmę, nes augančiame kūne atsiranda daugiau vietos. Šiuo metu vaikelis jau pradeda judėti įsčiose, tačiau pajusti tai galėsite anksčiausiai bent po dar keleto savaičių.

Pirmasis trimestras gali būti Jums nelengvas. Gali varginti pykinimas, nuovargis, nerimas… ir bandymas visa tai nuslėpti. Tačiau laikykitės! Tai netruks amžinai. Jūsų kraujo tūris vis didėja – tai gali išduoti juntamas galvos svaigimas ir dažnesnis šlapinimasis, taip pat galite pastebėti išsišovusias venas ant rankų bei kojų, galbūt kartais pasitaiko kraujavimas iš nosies. Viso šio papildomo kraujo reikia svarbiam tikslui. Jis apsaugo vaikelį, Jums atsistojant ar gulantis, taip pat tai  yra rezervas, apsaugosiantis nuo pavojingo kraujo netekimo gimdymo metu.

Kalbant apie kraują, pirmojo trimestro metu gali pasirodyti šiek tiek kraujo iš makšties. Tai nebūtinai yra pavojaus signalas, tačiau gali būti ir ektopinio (negimdinio) nėštumo ar persileidimo ženklas, todėl, jei patiriate kraujavimą, turėtumėte tuoj pat susisiekti su savo gydytoju.

Palaikykite savo sveikatą ir gerą fizinę būklę. Valgykite sveiką maistą, gerai išsimiegokite, pasimankštinkite (pasitarusi su gydytoju). Fizinė veikla gali sumažinti stresą bei palengvina nemalonius ankstyvuosius nėštumo pojūčius.

Valgykite reguliariai ir mažomis porcijomis. Dabar nėra geras metas mėginti numesti svorio. Kad ir kokio svorio buvote iki pastodama, dabar labai svarbu valgyti gerą, subalansuotą maistą.

Ar žinojote, kad džiovintuose abrikosuose gausu folio rūgšties, kalio, kalcio bei magnio? Taip pat tai – puikus pasirinkimas, norint išjudinti savo geležies rezervus ir užkirsti kelią nėščiųjų anemijai. Taip pat šis užkandis gali „užvesti“ sulėtėjusį nėščiosios virškinimą.

Ši savaitė yra geras metas apsvarstyti, kaip elgtumėtės, jei gydytojas Jums pasiūlytų atlikti kokį nors genetinį tyrimą. Tai gali sukelti daugybę klausimų. Visų pirma, žinoma: ar nauda, kurią suteiks tyrimas, nusveria galimą riziką sveikatai? Kad apsispręstumėte, gali prireikti ilgo pokalbio su gydytoju ar genetiku bei nemažai savarankiškų samprotavimų.

Šiuolaikinių technologijų pažanga sudarė galimybes sukurti naujoviškus patikros testus, kurių dėka medicininės procedūros tapo mažiau invazinės ir finansiškai prieinamesnės.

Naujoviškos molekulinės genetikos technologijos leido sukurti neinvazinius prenatalinius tyrimus (NIPT), kurių pagalba analizuojama laisvoji vaisiaus DNR, esanti motinos kraujo plazmoje.

Tai – itin reikšmingas prenatalinės diagnostikos žingsnis, atspindintis žymų patobulėjimą, lyginant su tradicine daugelio požymių (kombinuota) patikra.

Neinvaziniai prenataliniai tyrimai, paremti DNR analize, kai kuriose šalyse buvo pristatyti 2011-aisiais metais. Analizuojami vaisiaus DNR fragmentai, natūraliai aptinkami besilaukiančiosios kraujyje, ir nustatoma genetinių sutrikimų (pvz., Dauno sindromo) rizika. Tereikia paimti paprastą nėščiosios kraujo mėginį. Tai nesukelia jokios rizikos nei motinai, nei vaisiui.

Tranquility – tai Genoma Swiss Biotechnology sukurtas nerizikingas prenatalinis tyrimas, paremtas DNR analize, skirtas nustatyti dažniausiai pasitaikančias trisomijas, įskaitant Dauno sindromą.

Jums ir Jūsų partneriui verta apsvarstyti ir tokius klausimus: jei sužinotumėte, kad Jūsų vaisius turi rimtą įgimtą defektą, ar nutrauktumėte nėštumą? Jeigu ne, ar tokios informacijos žinojimas palengvintų Jums pasiruošimą priimti specialiųjų poreikių kūdikį? Didelė tikimybė, kad Jums niekuomet neprireiks pritaikyti savo atsakymų į šiuos klausimus (90 – 95 % nėštumų baigiasi saugiu gimdymu ir sveikais naujagimiais), tačiau Jūs galite pasvarstyti, ar ne geriau jaustis pasiruošus, nei kad tokios žinios užkluptų netikėtai.