This page is also available in Español Español, English English, Italiano Italiano, Ελληνικά Ελληνικά, Srpski Srpski, Magyar Magyar, български български

Jūsų vaikelio kūnas iš esmės yra susiformavęs.

Ši savaitė žymi embrioninio etapo pabaigą. Tai reiškia, kad pagrindinės vaisiaus kūno dalys jau baigia susiformuoti.

Pamažu ryškėja vaikelio veido bruožai, vis ženkliau matomos akys ir ausys. Dabar vaikelis gali pražioti burną. Galima įžiūrėti nosies galiuką.

Jau yra susiformavę gyvybiniai organai: širdis, smegenys, plaučiai, inkstai, kepenys bei žarnynas. Pradeda formuotis bronchų atšakos. Ultragarso tyrimu galima užfiksuoti širdies dūžius – jie kur kas tankesni, nei Jūsų, siekia iki 160 dūžių per minutę.

Šią savaitę vaisiaus kūnelyje vyksta daug procesų: jo rankytės jau pakankamai ilgos, kad susisiektų ties krūtine, taip pat ilgėja ir jo kojytės. Kulkšnys, šlaunys, keliai ir pėdų pirštai kol kas dar neišryškėję. Beveik nunyksta embrioninė uodega, o toje vietoje, kur ji buvo, formuojasi uodegikaulis (coccyx).

Vaisiaus smegenyse vystosi ir šakojasi nervinės ląstelės,  sudarydamos ankstyvąsias neuronines jungtis. Ima formuotis smegenų dalis, atsakinga už kvapų suvokimą.

Jūsų kūnas teikia visą įmanomą pagalbą įsčiose beaugančiam vaikeliui. Suintensyvėjusi kraujotaka, nėštumo hormonai bei beauganti gimda gali sukelti Jums venų varikozę. Tai nutinka, kai kraujas užsistovi silpnesnėse venų vietose ir po oda esantys venų mazgeliai išsišauna į paviršių. Dažniausiai šie simptomai tampa matomi jau pirmojo nėštumo trimestro metu. Jei tai sukelia Jums bet kokį diskomfortą, vertėtų apie tai pasakyti savo akušerei per pirmąją apžiūrą.

Veikiausiai dar nepriaugote daug papildomo svorio, bet kai kurios Jūsų kūno dalys išties auga. Tikėtina, kad pastebėsite krūtų padidėjimą. Tai vyksta, nes nėštumo hormonai skatina krūtų riebalinio audinio gausėjimą ir pieno liaukų augimą. Netrukus Jums pravers didesnio dydžio ir geriau prilaikanti liemenėlė.

Sužinokite viską apie pirmojo nėštumo trimestro tyrimus

 Jūsų gydytojas ar akušerė pateiks sąrašą tyrimų, kurie dar nėštumo metu padės nustatyti, ar Jūsų vaikelis neturi rimtų sutrikimų, pvz., Dauno sindromo. Kai kurie šių tyrimų – paprasti kraujo mėginiai, o kai kurie – sudėtingesnės invazinės procedūros. Visi jie nėra privalomi.

Klauskite savo gydytojo, prašykite, kad jis paaiškintų apie šiuos tyrimus, kaip jie atliekami, ką galima sužinoti iš rezultatų.

Dabartinis diagnostikos protokolas remiasi kombinuota pirmojo trimestro patikra, po kurios, esant įtarimų, galima invazinė diagnostinė procedūra.

Pirmojo trimestro patikros metu atliekamas kraujo tyrimas, kurio pagalba nustatomi dviejų baltymų kiekiai Jūsų kraujyje, bei tam tikras ultragarso tyrimas, matuojantis vaisiaus sprando raukšlės peršviečiamumą.

Pirmojo trimestro patikroje tiriami šie parametrai:

  • motinos amžius;
  • vaisiaus sprando raukšlės peršviečiamumas (matuojamas ultragarsu);
  • serologiniai kraujo tyrimai (PAPP-A ir laisvasis β-HCG).

Invazinės procedūros:

  • Choriono gaurelių biopsija. Įprastai šis tyrimas atliekamas 10-13 nėštumo savaitėmis. Šios diagnostinės procedūros metu paimamas placentos audinio ląstelių mėginys, kuris siunčiamas į genetinių tyrimų laboratoriją. Šiuo tyrimu galima nustatyti, ar Jūsų vaikelis turi kurią nors iš šimtų įmanomų chromosomų anomalijų ar kitų genetinių ligų.

 

  • Amniocentezė. Įprastai atliekama 15-20 nėštumo savaitėmis. Šio prenatalinio tyrimo metu ištraukiama šiek tiek amniono skysčio (vaisiaus vandenų) iš vaisių supančio amniono maišelio. Naudojama ilga plona adata, kuri įvedama į gimdą per pilvo sienelę, proceso eigą prižiūrint ultragarso aparatu. Paimtas amniono skystis siunčiamas ištirti į laboratoriją.

Šios  procedūros sukelia stresą nėščiajai ir visai šeimai bei yra siejamos su maždaug 1 % persileidimo tikimybe.

 

NIPT (neinvaziniai prenataliniai tyrimai). Nėštumo metu motinos kraujyje cirkuliuoja laisvi (ne ląstelėse esantys) vaisiaus DNR fragmentai. Vaisiaus DNR galima aptikti jau nuo 5-osios nėštumo savaitės ir jos kiekis vis didėja sulig nėštumo trukme. Nuo 10-tosios nėštumo savaitės (besilaukiant dvynių – nuo 12-tosios savaitės) DNR kiekio nėščiosios kraujyje pakanka, kad būtų galima atlikti tikslų genetinį tyrimą.

Karališkosios akušerių ir ginekologų kolegijos (The Royal College of Obstetricians & Gynaecologists) teigimu, vaisiaus DNR tyrimai padidina nėščiajai prieinamos informacijos kiekį, tuo pat metu ženkliai sumažindami invazinių procedūrų sukeliamo persileidimo tikimybę. Juk sveiko nėštumo atveju šios invazinės procedūros nėra būtinos.

Tranquility – tai Genoma Swiss Biotechnology sukurtas nerizikingas ir neinvazinis prenatalinis tyrimas (NIPT), paremtas vaisiaus DNR. Jis skirtas ankstyvajam dažniausiai pasitaikančių trisomijų nustatymui, įskaitant Dauno sindromą.