This page is also available in Italiano Italiano, English English, Español Español, Srpski Srpski, български български, Magyar Magyar

Šios savaitės metu daug kas sparčiai keičiasi. Jūs pasiekiate svarbų atskaitos tašką – nėštumo pirmojo trimestro pabaigą. Tai reiškia, kad Jūsų hormonai pamažu rimsta; tikėtina, kad juntate vis mažiau nemalonių simptomų. Taip pat tai reiškia, kad jau galite norėti pasidalinti žinia apie savo nėštumą su šeima ir draugais. Tai taip nuostabu!

Nuo šios savaitės Jūsų vaikelis vadinamas „vaisiumi“. Dabar yra didelių pokyčių metas: vaisius pilnai susiformavęs, turi visus organus, raumenis, galūnes ir kaulus. Nuo dabar iki pat gimimo vaikelis tiesiog toliau auga. Jo galva apvalėja, gerai matoma nugara, rankos ir kojos. Rankų ir kojų pirštai yra pilnai atsiskyrę vienas nuo kito ir ant jų pradeda augti nagai. Gerai matomas vaisiaus profilis, vaisius juda visoje gimdos erdvėje. Pradeda kauptis amniono skystis, nes vaikelio inkstai pradeda gaminti ir išskirti šlapimą. Jo žarnyno raumenys pradeda pirmuosius peristaltinius judesius – žarnų susitraukimus, vykstančius virškinimo metu. Hipofizė pradeda gaminti hormonus.

Jūsų vaikelis ruošiasi pereiti į augimo ir brendimo fazę, kurios metu jo organai ir audinai sparčiai augs ir vystysis.

Pasiekusi 12-ąją nėštumo savaitę, esate paskutiniojoje trijų laukimosi mėnesių savaitėje: tai reiškia, kad užbaigiate pirmąjį trimestrą. Nuolatinis pykinimas ir nuovargis turėtų pradėti atsitraukti. Galbūt pastebėsite, kad sugrįžta apetitas ir mintys apie maistą Jūsų nebeatstumia, kaip galėjo būti pirmiau.

Vis dėlto turite atkreipti dėmesį į savo mitybą, kad nepriaugtumėte ir per daug svorio, kuris galėtų sukelti tokias komplikacijas: gestacinis (nėščiųjų) diabetas, aukštas kraujospūdis, nugaros ir kojų skausmai. Jei tenka nešioti daug papildomo svorio, tikėtinas ir didesnis nuovargis.

Taip pat dabar yra tas metas, kuomet ženkliai sumažėja persileidimo rizika. Tačiau vis tiek gyvybiškai svarbu atkreipti dėmesį į įspėjamuosius ženklus, kurie galėtų nurodyti problemas. Tai gali būti: kraujavimas su spazmais, tris ar daugiau dienų besitęsiantis tepimas kraujingomis išskyromis, smarkus skausmas ar spazmai, trunkantys visą dieną.

Jei pirmojo nėštumo trimestro metu jautėtės ypatingai pavargusi, šiuo metu pradėsite atgauti jėgas. Galite jausti poreikį vilkėti laisvesnius drabužius ar net specialius nėščiosioms skirtus drabužius, nes Jūsų gimda vis auga, kad galėtų sutalpinti sparčiai didėjantį vaisių.

Tiek Jūsų, tiek vaisiaus gerovei labai svarbu palaikyti geriausią įmanomą fizinę sveikatą. Valgykite sveiką maistą, vartokite reikalingus nėščiosioms skirtus maisto papildus, kuriuos Jums rekomenduoja Jūsų gydytojas. Šiuo kritiškai svarbiu gyvenimo laikotarpiu sveikatą palaikyti padės ir reguliari mankšta.

12 savaitė – geras metas pradėti daryti Kėgelio pratimus, kurie sustiprins Jūsų makšties sienelių raumenis. Tai palengvins gimdymą ir atsistatymą po jo. Jei nežinote, kaip atlikti Kėgelio pratimus, pasitarkite su savo gydytoju. Taip pat šių pratimų galima išmokti, lankant nėščiosioms skirtus užsiėmimus.

Nėštumo metu ir po gimdymo gali reikėti šiek tiek pakeisti savo gyvenimo būdą. Dauguma moterų sąmoningai deda visas įmanomas pastangas, kad susilauktų sveiko vaikelio. Pasistenkite išlaikyti pozityvų nusiteikimą ir darykite geriausia, kas įmanoma, prisitaikydama prie šiuolaikinio gyvenimo būdo ir mus supančio pasaulio. Pokalbiai su profesionaliu psichologu gali padėti Jums pažvelgti į viską objektyviau, iš platesnės perspektyvos.