This page is also available in Srpski Srpski, English English, Ελληνικά Ελληνικά, Italiano Italiano, Magyar Magyar, български български

Sveika atvykusi į 11-ąją nėštumo savaitę! Šiuo metu esate nėščia du mėnesius ir dvi savaites. Jei tai Jūsų antrasis, trečiasis ar dar vėlesnis nėštumas, veikiausiai, jis jau matomas. Tai galioja ir tuo atveju, jei laukiatės daugiau nei vieno vaikelio. Vis dėlto, jei šis nėštumas Jums yra pirmasis, veikiausiai reiks dar šiek tiek luktelėti, kol jis taps labiau matomas.

 

Ar žinote, kad Jūsų vaikelis gali kvėpuoti vandenyje? Ties 10-ties ir 11-os savaičių amžiumi, vaisius pradeda įkvėpti ir iškvėpti nedideles porcijas amniono skysčio. Tai padeda augti ir vystytis jo plaučiams.

Šiai savaitei būdinga tai, kad jau yra susiformavę visi vaikelio gyvybiniai organai. Dabar galite atsipalaiduoti, nes pats jautriausias vaisiaus vystymosi ir rizikingiausių anomalijų tikimybės etapas jau baigiasi. Daugelis vaikelių šiuo metu patiria sparčius pokyčius ir per keletą artimiausių savaičių paūgės net dvigubai. Formuojasi kiaušidės ar sėklidės sykiu su išoriniais lytiniais organais, tačiau net pati moderniausia ultragarso tyrimų aparatūra dar negali užtikrintai pasakyti vaikelio lyties. Vaisiaus galva vis dar proporcingai didesnė už kūną: galvos dydis dabar yra maždaug pusės kūno ilgio. Akių vokai užmerkti.

Šią savaitę tarp vaisiaus ir gimdos prasideda kraujo apykaita ir placenta ima atlikti savo pagrindinį vaidmenį – aprūpinti vaisių medžiagomis iš motinos kraujo. Dabar vaisius yra apie 55 milimetrų ūgio, matuojant nuo viršugalvio iki stuburo galo, ir sveria apie 10 gramų.

Jūs galite ir toliau jausti šiuos fizinius simptomus:

  • augantis apetitas, galimas potraukis specifiniams maisto produktams ar tam tikrų maisto produktų             visiškas netoleravimas;
  • pykinimas ir vėmimas;
  • nuovargis arba, priešingai, galite pradėti jausti augantį energingumą;
  • pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, rėmuo;
  • krūtų pokyčiai ir skausmingumas;
  • didesnis seilių išsiskyrimas;
  • galvos svaigimas, silpnumas.

Nėštumo metu yra normalu patirti šiokių tokių skausmų ar diskomfortą pilvo srityje, nes pilvo raumenys ir jungiamieji audiniai turi išsitempti, kad sutalpintų vis didėjančią gimdą. Kai kurios moterys džiaugiasi palengva atsitraukiančiu rytiniu pykinimu, kai kurioms dar tenka pakentėti. Jei Jums sekasi, pastebėsite, kad tiesiog trokštate tam tikrų maisto produktų, o kai kurių tiesiog negalite pakęsti. Kaip ten bebūtų, svarbu, kad valgytumėte sveiką ir subalansuotą maistą ir vartotumėte gerus vitaminus nėščiosioms.

Vienas iš būdų palaikyti gerą sveikatą nėštumo metu – reguliari mankšta. Esamą ar numatomą sportavimo režimą aptarkite su savo gydytoju, kad įsitikintumėte mankštos saugumu.

Šis nėštumo etapas – puikus metas planuoti „nėštumo medaus mėnesį“, romantišką kelionę su Jūsų partneriu.

Rekomenduojame keliauti tokių atostogų būtent antrojo nėštumo trimestro metu, nes dabar kaip tik jausitės energingiausia. Abejojame, kad norėsite daug keliauti, perkopusi į trečiajį trimestrą.

Tai yra puiki proga ne tik mažumėlę atsipalaiduoti, bet ir sutvirtinti Jūsų ryšį su partneriu dar prieš tai, kai vaikelis pasiims daugybę Jūsų laiko bei dėmesio.