This page is also available in Srpski Srpski, English English, Italiano Italiano, Ελληνικά Ελληνικά, Magyar Magyar, Español Español, български български

Šią savaitę Jūsų vaikelis užbaigė embriono periodą ir pereina į vaisiaus vystymosi etapą. Sulig šiuo pokyčiu jo vystymesi įvyksta daugybė permainų.

 

Jei galėtumėte iš arti pažvelgti į savo vaikelį, nustebtumėte: koks jis jau panašus į suaugusį žmogų!

Jau pilnai išsivystę rankų ir kojų pirštai, taip pat stambieji sąnariai: alkūnės, pečiai, keliai, krumpliai, kulkšnys. Gyvybiniai organai – inkstai, žarnynas, smegenys, kepenys – užima savo vietas kūne ir pradeda veikti, nors jų vystymasis vis dar tęsis viso likusio nėštumo metu.

Pro peršviečiamą odą aiškiai matosi vaikelio stuburo kontūrai. Nuo stuburo ima atsišakoti stuburo nervų gijos.

Šią savaitę apsireiškia dantukų užuomazgų fėja, padovanodama mažyliui jo mažuosius kramtukus, kurie formuojasi giliai po dantenomis. Tačiau šie maži perliniai dantukai iš po dantenų nepasirodys dar maždaug 6 mėnesius po vaikučio gimimo.

Dešimties savaičių amžiaus vaisius tiesiog plaukioja gimdoje. Kai pamatysite tai ultragarso tyrimo metu, bus sunku patikėti savo akimis: vaikelis juda, o Jūs to nejaučiate! Tai yra normalu: kad pajustumėte vaikelio judesius, jie turi būti dar stipresni ir pats vaikelis turi būti didesnis.

Jei vis dar neapžiūrėjote savęs veidrodyje ir netyrinėjote savo besilaukiančio kūno – dabar pats metas. Giliai įkvėpkite ir ženkite prie veidrodžio be drabužių. Pirmiausia pastebėsite neženkliai apvalėjančią pilvo apačią: tai vis auganti Jūsų gimda. Šiuo metu ji yra mažo greipfruto dydžio.

Jūsų vaikelis dabar yra maždaug 35 milimetrų ūgio ir sveria apie 5 gramus.

Dažniausi 10-osios nėštumo savaitės simptomai:

  • apvaliųjų gimdos raiščių skausmas. Nenustebkite, jei pradėsite jausti maudimą ar skausmą pilvo apačioje – dabar ši kūno vieta plečiasi, kad galėtų sutalpinti augantį Jūsų vaikelį.
  • Krūtų padidėjimas.
  • Rytinis pykinimas.
  • Nuotaikos svyravimai.
  • Nuovargis.
  • Daugiau išskyrų iš makšties.
  • Išryškėjusios venos.

Prenataliniai tyrimai – tai vienas iš būdų, kaip Jūsų gydytojas gali patikrinti Jūsų bei Jūsų augančio vaisiaus sveikatą. Pirmojo trimestro patikros testus atlikti galima jau nuo 10-osios pilnos nėštumo savaitės.

Dažniausiai tai – kraujo tyrimai ir ištyrimas ultragarsu. Patikrinamas bendras vaisiaus vystymasis ir įvertinama rizika, ar Jūsų vaikelis neturi tokių genetinių sutrikimų, kaip Dauno sindromas.

Kas yra Dauno sindromas?

Dauno sindromas – tai genetinė liga, kuri prasideda nuo pat apvaisinimo. Ji pasireiškia tuomet, kai vaikelis turi papildomą 21-osios chromosomos kopiją. Genai – tai žmogaus augimo ir vystymosi planas, jie valdo kiekvienos ląstelės veikimą. Genai yra išsidėstę 46-iose chromosomose (tai sudaro 22 autosomų poros ir 1 lytinių chromosomų pora). Galima nė neįtarti genetinio sutrikimo, jei nėra žinoma šeimos sveikatos istorija. Ultragarso tyrimo rezultatai bei žinomi nuo motinos priklausantys veiksniai gali atkreipti gydytojo dėmesį. 21, 18 ir 13 chromosomų trisomijos – tai per didelio atitinkamų chromosomų kopijų skaičiaus rezultatas. Tai sukelia rimtas ligas.

Vaikai, turintys Dauno sindromą, pasižymi protine negalia, būdingais veido bruožais, silpnu raumenų tonusu (hipotonija), gali būti paveiktos ir kitos organizmo sistemos. Sindromo sunkumo laipsnis gali būti įvairus: kai kuriems vaikams reikia daug pagalbos kasdieniuose veiksmuose, o kai kurie gali gyventi beveik savarankiškai. Kai kuriems dėl fizinių problemų gali reikėti medicininės pagalbos. Nepaisant iššūkių, visgi kai kurie Dauno sindromu sergantys žmonės geba nugyventi įdomų ir turiningą gyvenimą.

Pirmojo trimestro patikra – tai neinvazinė rutininė procedūra, kuri nesukelia jokios žinomos rizikos nei nėščiajai, nei jos vaisiui. Pirmojo trimestro patikros rezultatai gali nurodyti papildomų tyrimų  reikiamybę. Ar atlikti tolimesnius tyrimus – tai kiekvieno asmens ir kiekvienos būsimųjų tėvų poros pasirinkimas.

Šiuo metu prenatalinių tyrimų dėka galime sužinoti vaikelio lytį ir nustatyti daugybę genetinių sutrikimų bei formavimosi anomalijų.

Prenataliniai patikrinimai sudaryti iš įvairių testų, kurie pasiūlomi Jums pirmojo ir antrojo nėštumo trimestrų metu. Kai kurie tyrimai dėl Dauno sindromo jau yra tapę rutinine prenatalinės priežiūros dalimi Jungtinės Karalystės Nacionalinėje sveikatos tarnyboje (NHS).

Ar tyrimą atlikti – tai yra vien tik Jūsų pasirinkimas. Kad ir ką nuspręstumėte, Jūsų gydytojas ginekologas ir akušerė Jus palaikys.

  • Patikros tyrimai pasiūlomi kiekvienai moteriai. Šie tyrimai neduoda galutinio, apibrėžto atsakymo. Jie tiesiog nurodo, ar Jūsų vaikelis gali turėti didesnę Dauno sindromo tikimybę. Šie tyrimai nesukelia jokios persileidimo rizikos.
  • Diagnostiniai tyrimai siūlomi tik toms moterims, kurioms patikros metu buvo nustatyta didesnė Dauno sindromo rizika. Diagnostiniams tyrimams priklauso choriono gaurelių biopsija ir amniocentezė. Jie suteikia galutinius, apibrėžtus rezultatus, tačiau yra siejami su tam tikra persileidimo rizika.
  • NIPT yra naujoviški neinvaziniai prenataliniai tyrimai, kurių pagalba galima nustatyti beveik visus rizikingus nėštumus, kuriems būdingi šie genetiniai sutrikimai: 21-osios chromosomos trisomija (Dauno sindromas), 18-osios chromosomos trisomija (Edvardso sindromas) ir 13-osios chromosomos trisomija. Pakanka įprasto kraujo mėginio, kad būtų galima sužinoti, ar Jūsų vaikelis turi didesnę chromosomų anomalijų riziką.

NIPT nesukelia jokios rizikos nei būsimajai mamai, nei vaikeliui, bei pasižymi aukštu jautrumu ir itin menka klaidingai teigiamo rezultato tikimybe. Amerikos akušerių ir ginekologų kongresas (ACOG) bei Tarptautinė prenatalinės diagnostikos asociacija (ISPD) siekia, kad NIPT taptų prieinamu pasirinkimu visoms besilaukiančioms moterims.

Tranquility tyrimas nustato 21-osios chromosomos trisomijos (Dauno sindromo) buvimą  >99,9 % jautrumu.