This page is also available in Magyar Magyar, English English, български български, Ελληνικά Ελληνικά, Italiano Italiano, Srpski Srpski, Español Español

6-osios savaitės metu prasideda esminiai Jūsų vaikelio vystymosi šuoliai. Pradeda formuotis vaisiaus gyvybinių organų sistemos.

 

Vaisiaus galva jau susiformavusi. Matomas širdies plakimas. Galvoje atsiveria mažos angos, kurių vietoje susiformuos ausys, bei sustorėjimai, kurie vėliau virs akimis.

Vaisius turi kūną, pagrindines smegenis bei keturias užuomazgas, kurios taps kojomis ir rankomis. Jau susiformavę burna bei žandikaulis. Dabar vaisiaus dydis siekia apie 6 mm.

Svarbiausi šios savaitės raidos etapai: formą įgauti pradeda nosis, burna bei ausytės, kurias galėsite bučiuoti jau po aštuonių mėnesių. Jei galėtumėte pažvelgti į savo gimdos vidų, matytumėte stambią, lyginant su kūneliu, galvą su tamsiomis dėmelėmis tose vietose, kur pradeda formuotis Jūsų vaikelio akys ir šnervės. Nedidelės įdubos galvos šonuose žymi vietas, kur ima atsirasti ausys, o atsikišusios užuomazgos kūnelyje rodo, kad šiose vietose vystysis rankytės bei kojytės.

Vaisiaus širdis plaka nuo 100 iki 160 kartų per minutę – maždaug dukart dažniau, nei Jūsų, ir mažame kūnelyje pradeda cirkuliuoti kraujas. Ima formuotis vaisiaus žarnynas, jau matomas audinio mazgelis, iš kurio vėliau vystysis plaučiai. Formuojasi vaisiaus hipofizė bei kitos smegenų dalys, raumenys, kaulai. Šiuo metu Jūsų vaikelis yra maždaug žirnio dydžio.

Galite jaustis, tarsi Jūsų asmenybė imtų dalintis į dvi: vieną dieną užplūsta džiaugsmas, kitą dieną esate paniurusi.

Šiuo metu svarbu itin atidžiai prižiūrėti savo mitybą: ne vien valgyti maistingus, energijos teikiančius produktus, tačiau ir vengti maisto, kuris galėtų būti pavojingas Jūsų vaisiui.

Taip pat, nėštumui progresuojant, Jums ir Jūsų vaikeliui be galo naudinga pabūti gryname ore, gauti kiek įmanoma daugiau natūralios saulės šviesos. Vitaminas D mūsų organizme gaminamas tik tuomet, kai būname saulės šviesoje.

Šiame nėštumo etape dar sunku pasijausti „ypatingai nėščia“, nes nėra ženklių fizinio kūno pokyčių arba jie labai menki. Vis dėlto, galite pradėti jausti tokius fizinius nėštumo simptomus:

Dėl aukšto progesterono bei estrogeno lygio gali kilti ne itin malonūs nėštumo simptomai, pavyzdžiui, nuotaikų kaita ir rytinis pykinimas.

 • Rytinis pykinimas, šleikštulio pojūtis, galimas svorio svyravimas (augimas ar kritimas)
 • Pykinimas ir vėmimas
 • Nuovargis
 • Pilvo pūtimas
 • Virškinimo sistemos simptomai, pvz.: dujų kaupimasis, rėmuo bei sustojęs virškinimas
 • Skausmingos krūtys
 • Potraukis specifiniam maistui
 • Paaštrėjusi uoslė
 • Padažnėjęs šlapinimasis, šlapinimasis naktį

Nors tai – dar tik ankstyvasis nėštumo etapas, Jūsų darbų sąrašas jau pradeda augti. Dabar geras metas paskirti apsilankymą pas gydytoją dėl prenatalinės patikros, kurios metu gydytojas atliks tyrimus, reikalingus patvirtinti Jūsų nėštumą bei įvertinti sveikatos būklę.

Be abejo, kol laukiatės, svarbu pasirūpinti savimi ir savo beaugančiu vaikeliu:

 • Nėštumo metu jokiu būdu nevartokite alkoholio, nerūkykite, venkite kitų toksiškų medžiagų (pavyzdžiui, narkotikų).
 • Aptarkite visus vaistus, kuriuos vartojate, su savo gydytoju ir įsitikinkite, kad saugu tęsti jų vartojimą nėštumo metu.
 • Maitinkintės sveikai ir vartokite nėščiosioms skirtus vitaminus, kad Jūs ir Jūsų kūdikis būtų tinkamai aprūpinti visomis reikalingomis medžiagomis.