This page is also available in Español Español, English English, Italiano Italiano, български български, Ελληνικά Ελληνικά, Magyar Magyar, Srpski Srpski

Dauguma moterų supranta esančios nėščios būtent penktąją nėštumo savaitę. Tai – pirmoji savaitė, kai Jums įprastu metu neįvyksta mėnesinės.

 

Gali būti, kad pradedate jausti nėštumo simptomus, pavyzdžiui, krūtų skausmingumą, nuovargį, šleikštulį ar rytinį pykinimą.
Turėkite omenyje, kad tai – lemiamas Jūsų gyvenimo laikotarpis, ir jei dar tebeturite žalingų įpročių ar laikotės netinkamo gyvenimo būdo, dabar yra metas tai sutvarkyti.

Ankstyvieji nėštumo mėnesiai yra esminiai Jūsų vaikelio vystymuisi. Keletas svarbių žingsnių gali apsaugoti Jūsų ir Jūsų vaisiaus sveikatą.

Imkitės ankstyvos prenatalinės priežiūros, laikykitės paskirtų patikrinimų tvarkaraščio. Gera prenatalinė diagnostika labai svarbi Jūsų vaikelio ir Jūsų pačios sveikatai. Metas pasirinkti gydytoją ginekologą ar akušerį ir susitarti dėl pirmojo susitikimo.

Vartokite nėščiosioms skirtus vitaminus. Dauguma papildų, skirtų nėštumo laikotarpiui, sudėtyje turi daugiau folio rūgšties, geležies ir kalcio, nei standartiniai multivitaminų kompleksai. Besilaukiančioms moterims šių medžiagų reikia daugiau.

Tiek mėginant pastoti, tiek pirmojo nėštumo trimestro metu yra gyvybiškai svarbu gauti pakankamą kiekį folio rūgšties – tai ženkliai sumažina Jūsų vaisiaus nervinio vamzdelio vystymosi sutrikimų (pvz., spina bifida) riziką.

Pasitarkite su savo gydytoju dėl visų vaistų, kuriuos vartojate.

Liaukitės rūkyti. Rūkymas padidina daugybės bėdų riziką, įskaitant persileidimą, placentos vystymosi sutrikimus, priešlaikinį gimdymą. Rūkymas taip pat sulėtina vaisiaus augimą ir didina negyvo vaisiaus gimimo bei naujagimio mirties riziką.

Liaukitės vartoti alkoholį. Net ir vienas gėrimas per dieną gali lemti per mažą naujagimio svorį bei padidinti tikimybę, kad Jūsų vaikas turės sunkumų kalbėdamas, mokydamasis, suprastės jo gebėjimas išlaikyti dėmesį, atsiras hiperaktyvumas.

 

Vaikelio vystymasis:

Giliai gimdoje įspūdingu tempu auga Jūsų vaisius. Šiuo metu jis yra maždaug sezamo grūdelio dydžio. Dabar jį sudaro trys ląstelių sluoksniai: ektoderma, mezoderma ir endoderma, iš kurių vėliau susiformuos visi vaisiaus organai bei audiniai.

Penktosios savaitės metu auga Jūsų vaikelio gyvybiniai organai: nuo šio etapo ima sparčiai formuotis širdis, centrinė nervų sistema, kaulai ir raumenys. Pavidalą ima įgyti skeletas.

Be to, dideliu tempu vystosi Jūsų vaisiaus širdis. Pradžioje atrodžiusi kaip paprastas vamzdelis, dabar ji ima dalintis į keturias atskiras kameras ir pradeda pumpuoti kraują. Kai kurie jautrūs ultragarso tyrimai gali aptikti širdies plakimą jau dabar, penktąją nėštumo savaitę.

Jūsų vaikelis jau turi savo kraujagyslių, jomis pradeda cirkuliuoti kraujas.

 

Šių kraujagyslių pluoštas jungia Jūsų vaikelį su Jumis – vėliau iš jo susiformuos virkštelė.